Úterý 28. března 2023, svátek má Soňa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 28. března 2023 Soňa

Recenze: Islámská rozpínavost nezná mezí

15. 02. 2015 22:51:45
Kritický pohled na islám a důraz kladený na jeden z aspektů tohoto v současnosti nejdiskutovanějšího náboženství, rozpínavost, to slibuje anotace knihy Islámská rozpínavost s podtitulem Včera, dnes a zítra. Už v úvodu ale Martin Janeček coby autor upozorňuje, že nejde o objektivní pohled na islám, protože vyvážených názorů je údajně dostatek. Ani tahle zmínka však čtenáře nepřipraví na to, co bude následovat. Jednostrannost, neobjektivita, zkratkovitě popsané dějiny ve velmi pochybném kontextu, chybějící  pevnější podloženost některých názorů je pak už jen do očí bijícím završení knihy, která nemá s objektivním výkladem islámské rozpínavosti nic společného. 

Autor zvládne popsat v jedné knize nejen dějiny a souvislosti celého islámu, ale také křesťanství a judaismu, mnoha států a politických zřízení a nebojí se pustit ani do filosofických otázek. Bez náznaku diskuse dochází k direktivnímu závěru, že zatímco judaismus a křesťanství jsou náboženství mírumilovná, islám je ve všem jejich pravým opakem. „Islám má jasně stanovený cíl světovlády,“ to je hlavní premisa kapitoly O současné krizi západního světa, kde autor tvrdí, že muslimové jen využívají pocitu viny křesťanských národů, zejména těch, které kdysi stály v čele koloniálních říší, aby ovládli celou Evropu.

Islám je přičinou všeho zla

Už samotný fakt, že autor zvládne vyložit na velmi omezeném prostoru několika kapitol celé dějiny, naznačuje, o jak kvalitní čtení jde. Není pochyb o tom, že má Martin Janeček obdivuhodné znalosti, že se velmi dobře orientuje v náboženské problematice a jeho názory jsou podložené. Nicméně v knize Islámská rozpínavost se pokouší shrnout celý komplikovaný vývoj naší společnosti, což prostě není možné. Člověk, který nemá s historií nic společného, se velmi brzy ve všech těch útržkovitě zmíněných faktech ztratí. A ti s trochu větším přehledem o světových dějinách, filosofii nebo politické historii se jen diví, jak lze některé události obrátit proti muslimům. Autor analyzuje příliš mnoho věcí najednou a tak vzniká zmatený mix možná jen zdánlivě nesouvisejících informací. V jeho podání jsou muslimové stručně řečeno příčinou všeho zla na světě.

V knize Islámská rozpínavost naprosto chybí jakákoli objektivita. Pro někoho, kdo chce získat dost argumentů proti muslimům, je to literatura ideální. Přichází s katastrofickými scénáři, vychází z premis typu, že demokracie je neslučitelná s islámem, upozorňuje na všechny problémy a nepokouší se ani naznačit druhou stranu mince. Kniha má být rovnou prezentována jako nekritický výklad historie v neprospěch islám, pak by s jejím obsahem nemohl mít žádný čtenář problém. Ale otevřít ji v očekávání nového poznání a dostat pouze jednu část pravdy, ještě navíc naservírovanou velmi kontroverzním způsobem, není nejšťastnější způsob, jak toto komplikované téma prezentovat veřejnosti. 

Knihu Islámská rozpínavost je možné si koupit na knihy.idnes.cz.

Autor: Adéla Ištvánková | neděle 15.2.2015 22:51 | karma článku: 9.14 | přečteno: 1443x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Kultura

Ladislav Kolačkovský

Pořad Modrá krev a neexistující rytířství současné rodiny Stránských

I tento článek musím věnovat další hrubé chybě v díle pořadu Modrá krev. Pan režisér Jiří Stránsky byl bezpochyby rytířem ducha, ale ani jemu, ani jeho rodině by žádné rytířské tituly nenáležely ani za existence monarchie.

26.3.2023 v 17:18 | Karma článku: 24.42 | Přečteno: 770 | Diskuse

Pavel Král

Jak získat dvojnásobný díl dědictví?

„Tobě dávám o jeden díl víc než tvým bratrům; ...“ Když jsem o této větě přemýšlel, tak se mi hned rozběhly myšlenky k dvojnásobnému dílu. Vzpomněl jsem si na proroka Elíšu, jak žádal Eliáše o dvojnásobný díl. 2 Královská 2:9

26.3.2023 v 13:00 | Karma článku: 5.40 | Přečteno: 186 | Diskuse

Josef Zbořil

Anekdoty spisovatele a profesora MUDr. Josefa Thomayera nejen o „středočeské zblbělosti“

Prof. MUDr. Josef Thomayer (1853-1927) byl významný český lékař, narozený na Domažlicku, který se vedle tvoření lékařského názvosloví a psaní populárně-vědeckých knih zabýval i literární tvorbou.

25.3.2023 v 12:06 | Karma článku: 18.05 | Přečteno: 445 | Diskuse

Daniel Trojan

Recenze filmu Nezvěstná - 67,5 %

Matka se svým přítelem zmizela během dovolené v daleké Kolumbii. Její dcera se proto pouští do vyšetřování, při kterém musí využít všechny možnosti internetu a dnešní moderní techniky, jelikož samotná destinace je mimo její dosah.

24.3.2023 v 19:00 | Karma článku: 5.47 | Přečteno: 102 | Diskuse

Richard Mandelík

Markéta Janoušková ze soudobého soudku

21. března se za podpory Nadačního fondu Viktora Kalabise a Zuzany Růžičkové v rámci výzvy Kalabis 100, Dwight and Ursula Mamlok Stiftung a za podpory Česko-německého fondu budoucnosti v Dvořákově muzeu dává zajímavý koncert.

24.3.2023 v 7:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 56 | Diskuse
Počet článků 15 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1046
Žurnalistiku jsem studovala, abych se zdokonalila, politologii abych se zorientovala, a teď se to pokouším dát dohromady. K tomu si přimíchávám fotografování metodou pokus omyl a cestuji, abych měla co fotit. Bez sportu by mi mozek brzy vynechával, bez knížek by byl můj život ochuzený a bez přátel nudný. Studium: Mediální studia a žurnalistika na Masarykově univerzitě v Brně Zaměstnání: Odpovědná redaktorka a PR specialista v Kulturním centru Turnov

Nervozita roste. Padající Deutsche Bank stáhla dolů korunu i pražskou burzu

Od záchrany problémové švýcarské banky Credit Suisse ještě neuplynul ani týden a investoři opouštějí další potenciální...

Herečka Jenovéfa Boková porodila, z Witowské je nevlastní babička

Jenovéfa Boková a její partner Adam Kolář v pátek odpoledne potvrdili, že herečka a hudebnice už porodila a šťastní...

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

Tom Cruise se dcerou Suri pyšnil. Už ho neviděla deset let, míří na vysokou

Tom Cruise se od roku 2006 do roku 2013 rád ukazoval na veřejnosti s dcerou Suri v náručí. Před deseti lety však ze...

Paltrowová si po srážce na lyžích myslela, že jde o sexuální útok

Herečka Gwyneth Paltrowová (50) v pátek opět vypovídala před soudem v případu údajného neposkytnutí první pomoci...