Pondělí 29. května 2023, svátek má Maxmilián, Maxim
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 29. května 2023 Maxmilián, Maxim

Recenze: Islámská rozpínavost nezná mezí

15. 02. 2015 22:51:45
Kritický pohled na islám a důraz kladený na jeden z aspektů tohoto v současnosti nejdiskutovanějšího náboženství, rozpínavost, to slibuje anotace knihy Islámská rozpínavost s podtitulem Včera, dnes a zítra. Už v úvodu ale Martin Janeček coby autor upozorňuje, že nejde o objektivní pohled na islám, protože vyvážených názorů je údajně dostatek. Ani tahle zmínka však čtenáře nepřipraví na to, co bude následovat. Jednostrannost, neobjektivita, zkratkovitě popsané dějiny ve velmi pochybném kontextu, chybějící  pevnější podloženost některých názorů je pak už jen do očí bijícím završení knihy, která nemá s objektivním výkladem islámské rozpínavosti nic společného. 

Autor zvládne popsat v jedné knize nejen dějiny a souvislosti celého islámu, ale také křesťanství a judaismu, mnoha států a politických zřízení a nebojí se pustit ani do filosofických otázek. Bez náznaku diskuse dochází k direktivnímu závěru, že zatímco judaismus a křesťanství jsou náboženství mírumilovná, islám je ve všem jejich pravým opakem. „Islám má jasně stanovený cíl světovlády,“ to je hlavní premisa kapitoly O současné krizi západního světa, kde autor tvrdí, že muslimové jen využívají pocitu viny křesťanských národů, zejména těch, které kdysi stály v čele koloniálních říší, aby ovládli celou Evropu.

Islám je přičinou všeho zla

Už samotný fakt, že autor zvládne vyložit na velmi omezeném prostoru několika kapitol celé dějiny, naznačuje, o jak kvalitní čtení jde. Není pochyb o tom, že má Martin Janeček obdivuhodné znalosti, že se velmi dobře orientuje v náboženské problematice a jeho názory jsou podložené. Nicméně v knize Islámská rozpínavost se pokouší shrnout celý komplikovaný vývoj naší společnosti, což prostě není možné. Člověk, který nemá s historií nic společného, se velmi brzy ve všech těch útržkovitě zmíněných faktech ztratí. A ti s trochu větším přehledem o světových dějinách, filosofii nebo politické historii se jen diví, jak lze některé události obrátit proti muslimům. Autor analyzuje příliš mnoho věcí najednou a tak vzniká zmatený mix možná jen zdánlivě nesouvisejících informací. V jeho podání jsou muslimové stručně řečeno příčinou všeho zla na světě.

V knize Islámská rozpínavost naprosto chybí jakákoli objektivita. Pro někoho, kdo chce získat dost argumentů proti muslimům, je to literatura ideální. Přichází s katastrofickými scénáři, vychází z premis typu, že demokracie je neslučitelná s islámem, upozorňuje na všechny problémy a nepokouší se ani naznačit druhou stranu mince. Kniha má být rovnou prezentována jako nekritický výklad historie v neprospěch islám, pak by s jejím obsahem nemohl mít žádný čtenář problém. Ale otevřít ji v očekávání nového poznání a dostat pouze jednu část pravdy, ještě navíc naservírovanou velmi kontroverzním způsobem, není nejšťastnější způsob, jak toto komplikované téma prezentovat veřejnosti. 

Knihu Islámská rozpínavost je možné si koupit na knihy.idnes.cz.

Autor: Adéla Ištvánková | neděle 15.2.2015 22:51 | karma článku: 9.14 | přečteno: 1443x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Kultura

Ladislav Kolačkovský

Z Hodkova až do baziliky v Sieně – Adam Oldřich Bohdanecký z Hodkova

V bazilice sv. Domenica (a sv. Kateřiny) v Sieně v Itálii se nachází epitaf mladého českého rytíře Adama Oldřicha Bohdaneckého z Hodkova, který zde zemřel na své kavalírské cestě

28.5.2023 v 16:08 | Karma článku: 8.69 | Přečteno: 103 | Diskuse

Festival Khamoro

Předpověď na příští týden: Bude svítit sluníčko (Khamoro)

Khamoro dnes zahajuje představením Divadla Trajo z Rokycan, které nese titul Djelem, Djelem. Večer pak v Gauči na Výstavišti vypukne Khamoro party, na níž zahrají kapely Feri z Brna a renomovaná skupina Kal ze Srbska.

28.5.2023 v 14:40 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 32 | Diskuse

Dita Jarošová

5 bran /povídka/

V přítmí lokálu na Letné sedí dvanáct osob, spoře osvětlených barovými světly. Nad tím vším venku květnový opar nad Kyvadlem času. Lidé v rouškách se tiše posouvají ke svým vzdáleným či blízkým cílům. Naděje rozkvétají.

28.5.2023 v 13:35 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 69 | Diskuse

Pavel Král

Jak nepřijít o naději?

Když přemýšlím o cestě krále Davida, během které na něj Šimeí chrlí nadávky a hází kamení, nemohu nevzpomenout na podobný příběh z Nového Zákona. Pán Ježíš také snášel posměch a rány bez jediného slova. A když se ho Pilát snažil..

28.5.2023 v 13:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 38 | Diskuse

Helena Herynková

Pojďme si na chvíli hrát na kdyby

Každému z nás staví život denně do cesty rozhodnutí a my si musíme vybrat, kam půjdeme dál. Kniha Kdyby právě s tímto operuje a nabízí čtenářům dvě verze jednoho příběhu.

28.5.2023 v 9:01 | Karma článku: 3.55 | Přečteno: 116 | Diskuse
Počet článků 15 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1046
Žurnalistiku jsem studovala, abych se zdokonalila, politologii abych se zorientovala, a teď se to pokouším dát dohromady. K tomu si přimíchávám fotografování metodou pokus omyl a cestuji, abych měla co fotit. Bez sportu by mi mozek brzy vynechával, bez knížek by byl můj život ochuzený a bez přátel nudný. Studium: Mediální studia a žurnalistika na Masarykově univerzitě v Brně Zaměstnání: Odpovědná redaktorka a PR specialista v Kulturním centru Turnov

Tříletou dceru Bereniky Kohoutové srazilo na přechodu pro chodce auto

Teprve tříletou dceru Bereniky Kohoutové (32) srazilo v úterý v centru Prahy auto přímo na přechodu pro chodce. Jak se...

Zemřel slovenský herec a hudebník Daniel Heriban. Bylo mu 43 let

Heriban, známý například ze seriálů Horná Dolná a Hnízdo nebo z filmů Únos či Sviňa, zemřel podle informací TV JOJ ve...

Chystá se novinka, kdo spoří v penzijku, odečte z daní až 48 tisíc

Důchody mají být pro budoucí penzisty nižší. Populace stárne a průběžný důchodový systém, do něhož přispívají současní...

Co zas chce, ty vole, reaguje Jágr na volání bezradné Branišové od faxu

Hokejista Jaromír Jágr (51) a jeho partnerka, modelka Dominika Branišová (28) pobavili sledující na Instagramu...

Jízdní řád nerůstu. Benzin na příděl, zákaz létání a bourání silnic

Jak radikální má být ochrana životního prostředí? Německý profesor ekonomie, filozof, sociolog a politolog Helge...