Pondělí 29. května 2023, svátek má Maxmilián, Maxim
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 29. května 2023 Maxmilián, Maxim

EXODUS zapadá do dlouhé řádky historických velkofilmů

26. 12. 2014 0:08:31
Megalomanské, velkolepé, dechberoucí, monumentální, trochu krvavé, šokující a hodně špinavé. Tenhle soubor slov by asi mohl popsat každý historický velkofilm. Megalomanské jsou záběry na obrovské armády, velkolepé kulisy, dechberoucí pohledy z výšky, monumentální paláce, trochu krvavé boje. Diváka čas od času šokuje, jak zbytečně naturalisticky lze některé scény natočit a špína k historii podle všeho tak nějak patří. Ridley Scott v tomhle směru nepřináší nic nového. Jeho pojetí Exodu z řady bohužel nevykročilo.

Právě dnes vstoupil do českých kin film EXODUS: Bohové a králové, jeho premiéra si dala za cíl vylákat lidi z gaučů a ulevit jim od stresů z příbuzenských návštěv. Kdo do kina vyrazil, rozhodně unikl veškerým vánočním stresům, na chvíli zapomněl na stromeček, cukroví i kapra. Tihle diváci přijali pozvání do velkolepých představ Ridleyho Scotta o Mojžíšovi, jeho vyvedení židovského národa z Egypta, a tedy o jedné z nejkomplikovanějších legend náboženské historie. Mistr historických velkofilmů, do jejichž čela by se mohl vztyčit Gladiátor nebo Království nebeské, se předvedl i tentokrát. Jen si možná předcházejícími snímky nasadil laťku tak vysoko, že není v jeho silách ji překonat.

EXODUS: Bohové a králové je film splňující snad všechny požadavky na dokonalost v rámci svého žánru. Herecké obsazení je nadmíru slibné. Christian Bale sice své fanynky asi nepoteší, protože po plátně nepobíhá stále do půl těla nahý, jako to dělal Brad Pitt v Troji, ale jeho herecký výkon je o to přesvědčivější. Ani Joel Edgerton nezahálí a svému filmovému nevlastnímu bratrovi zdatně sekunduje. Ostatní bohužel neměli příliš prostoru se projevit. Kdyby se příběh točil jen kolem dvou hlavních hrdinů a zbytek by vyprávěly davy, armády a otroci, nic by se nestalo. Vedlejší linie jsou trochu moc povrchní a nedotažené a pokud měly vyvolat emoce, měli jim tvůrci dát prostor na úkor některých velkolepých záběrů Egypta a pouště.

Hudba je jednou ze složek, ve které se EXODUS vymyká svým žánrovým klonům. Není jí zbytečně moc, ani se nesnaží uměle vyvolat emoce, jak na to mohou být diváci už zvyklí. Snímek navíc naplňuje snad všechny atributy dobrého historického vyprávění. Užít si lze kostýmy, záběry z bitvy i některé dialogy. Jen je možná všechno moc uhlazené a málo propracované. Chybí detaily, momenty překvapení a něco navíc, něco nového.

Kdyby byl EXODUS první, nadchnul by, ohromil a zavřel pusu všem skeptikům. Bohužel je asi potřeba začít se dívat na hlubší historii trochu jinou kamerou a přijít s trochu jinými efekty, aby diváci nezačali mít pocit, že ve všech důležitých dějinných okamžicích byli hlavní představitelé pokrytí zaschlou krví, jezdili na vozících tažených koňmi a občas krutě zabíjeli, a to včetně žen a dětí. Není rozhodně nutné pouštět se do polodokumentárních sond a zabývat se detaily, ale když už se chceme dívat na stravitelnou podobu dějin, pojďme v ní aspoň trochu těch dějin zachovat.

Autor: Adéla Ištvánková | pátek 26.12.2014 0:08 | karma článku: 8.06 | přečteno: 662x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Kultura

Ladislav Kolačkovský

Z Hodkova až do baziliky v Sieně – Adam Oldřich Bohdanecký z Hodkova

V bazilice sv. Domenica (a sv. Kateřiny) v Sieně v Itálii se nachází epitaf mladého českého rytíře Adama Oldřicha Bohdaneckého z Hodkova, který zde zemřel na své kavalírské cestě

28.5.2023 v 16:08 | Karma článku: 8.69 | Přečteno: 102 | Diskuse

Festival Khamoro

Předpověď na příští týden: Bude svítit sluníčko (Khamoro)

Khamoro dnes zahajuje představením Divadla Trajo z Rokycan, které nese titul Djelem, Djelem. Večer pak v Gauči na Výstavišti vypukne Khamoro party, na níž zahrají kapely Feri z Brna a renomovaná skupina Kal ze Srbska.

28.5.2023 v 14:40 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 32 | Diskuse

Dita Jarošová

5 bran /povídka/

V přítmí lokálu na Letné sedí dvanáct osob, spoře osvětlených barovými světly. Nad tím vším venku květnový opar nad Kyvadlem času. Lidé v rouškách se tiše posouvají ke svým vzdáleným či blízkým cílům. Naděje rozkvétají.

28.5.2023 v 13:35 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 69 | Diskuse

Pavel Král

Jak nepřijít o naději?

Když přemýšlím o cestě krále Davida, během které na něj Šimeí chrlí nadávky a hází kamení, nemohu nevzpomenout na podobný příběh z Nového Zákona. Pán Ježíš také snášel posměch a rány bez jediného slova. A když se ho Pilát snažil..

28.5.2023 v 13:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 38 | Diskuse

Helena Herynková

Pojďme si na chvíli hrát na kdyby

Každému z nás staví život denně do cesty rozhodnutí a my si musíme vybrat, kam půjdeme dál. Kniha Kdyby právě s tímto operuje a nabízí čtenářům dvě verze jednoho příběhu.

28.5.2023 v 9:01 | Karma článku: 3.55 | Přečteno: 116 | Diskuse
Počet článků 15 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1046
Žurnalistiku jsem studovala, abych se zdokonalila, politologii abych se zorientovala, a teď se to pokouším dát dohromady. K tomu si přimíchávám fotografování metodou pokus omyl a cestuji, abych měla co fotit. Bez sportu by mi mozek brzy vynechával, bez knížek by byl můj život ochuzený a bez přátel nudný. Studium: Mediální studia a žurnalistika na Masarykově univerzitě v Brně Zaměstnání: Odpovědná redaktorka a PR specialista v Kulturním centru Turnov

Tříletou dceru Bereniky Kohoutové srazilo na přechodu pro chodce auto

Teprve tříletou dceru Bereniky Kohoutové (32) srazilo v úterý v centru Prahy auto přímo na přechodu pro chodce. Jak se...

Zemřel slovenský herec a hudebník Daniel Heriban. Bylo mu 43 let

Heriban, známý například ze seriálů Horná Dolná a Hnízdo nebo z filmů Únos či Sviňa, zemřel podle informací TV JOJ ve...

Chystá se novinka, kdo spoří v penzijku, odečte z daní až 48 tisíc

Důchody mají být pro budoucí penzisty nižší. Populace stárne a průběžný důchodový systém, do něhož přispívají současní...

Co zas chce, ty vole, reaguje Jágr na volání bezradné Branišové od faxu

Hokejista Jaromír Jágr (51) a jeho partnerka, modelka Dominika Branišová (28) pobavili sledující na Instagramu...

Jízdní řád nerůstu. Benzin na příděl, zákaz létání a bourání silnic

Jak radikální má být ochrana životního prostředí? Německý profesor ekonomie, filozof, sociolog a politolog Helge...