Úterý 28. března 2023, svátek má Soňa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 28. března 2023 Soňa

EXODUS zapadá do dlouhé řádky historických velkofilmů

26. 12. 2014 0:08:31
Megalomanské, velkolepé, dechberoucí, monumentální, trochu krvavé, šokující a hodně špinavé. Tenhle soubor slov by asi mohl popsat každý historický velkofilm. Megalomanské jsou záběry na obrovské armády, velkolepé kulisy, dechberoucí pohledy z výšky, monumentální paláce, trochu krvavé boje. Diváka čas od času šokuje, jak zbytečně naturalisticky lze některé scény natočit a špína k historii podle všeho tak nějak patří. Ridley Scott v tomhle směru nepřináší nic nového. Jeho pojetí Exodu z řady bohužel nevykročilo.

Právě dnes vstoupil do českých kin film EXODUS: Bohové a králové, jeho premiéra si dala za cíl vylákat lidi z gaučů a ulevit jim od stresů z příbuzenských návštěv. Kdo do kina vyrazil, rozhodně unikl veškerým vánočním stresům, na chvíli zapomněl na stromeček, cukroví i kapra. Tihle diváci přijali pozvání do velkolepých představ Ridleyho Scotta o Mojžíšovi, jeho vyvedení židovského národa z Egypta, a tedy o jedné z nejkomplikovanějších legend náboženské historie. Mistr historických velkofilmů, do jejichž čela by se mohl vztyčit Gladiátor nebo Království nebeské, se předvedl i tentokrát. Jen si možná předcházejícími snímky nasadil laťku tak vysoko, že není v jeho silách ji překonat.

EXODUS: Bohové a králové je film splňující snad všechny požadavky na dokonalost v rámci svého žánru. Herecké obsazení je nadmíru slibné. Christian Bale sice své fanynky asi nepoteší, protože po plátně nepobíhá stále do půl těla nahý, jako to dělal Brad Pitt v Troji, ale jeho herecký výkon je o to přesvědčivější. Ani Joel Edgerton nezahálí a svému filmovému nevlastnímu bratrovi zdatně sekunduje. Ostatní bohužel neměli příliš prostoru se projevit. Kdyby se příběh točil jen kolem dvou hlavních hrdinů a zbytek by vyprávěly davy, armády a otroci, nic by se nestalo. Vedlejší linie jsou trochu moc povrchní a nedotažené a pokud měly vyvolat emoce, měli jim tvůrci dát prostor na úkor některých velkolepých záběrů Egypta a pouště.

Hudba je jednou ze složek, ve které se EXODUS vymyká svým žánrovým klonům. Není jí zbytečně moc, ani se nesnaží uměle vyvolat emoce, jak na to mohou být diváci už zvyklí. Snímek navíc naplňuje snad všechny atributy dobrého historického vyprávění. Užít si lze kostýmy, záběry z bitvy i některé dialogy. Jen je možná všechno moc uhlazené a málo propracované. Chybí detaily, momenty překvapení a něco navíc, něco nového.

Kdyby byl EXODUS první, nadchnul by, ohromil a zavřel pusu všem skeptikům. Bohužel je asi potřeba začít se dívat na hlubší historii trochu jinou kamerou a přijít s trochu jinými efekty, aby diváci nezačali mít pocit, že ve všech důležitých dějinných okamžicích byli hlavní představitelé pokrytí zaschlou krví, jezdili na vozících tažených koňmi a občas krutě zabíjeli, a to včetně žen a dětí. Není rozhodně nutné pouštět se do polodokumentárních sond a zabývat se detaily, ale když už se chceme dívat na stravitelnou podobu dějin, pojďme v ní aspoň trochu těch dějin zachovat.

Autor: Adéla Ištvánková | pátek 26.12.2014 0:08 | karma článku: 8.06 | přečteno: 662x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Kultura

Ladislav Kolačkovský

Pořad Modrá krev a neexistující rytířství současné rodiny Stránských

I tento článek musím věnovat další hrubé chybě v díle pořadu Modrá krev. Pan režisér Jiří Stránsky byl bezpochyby rytířem ducha, ale ani jemu, ani jeho rodině by žádné rytířské tituly nenáležely ani za existence monarchie.

26.3.2023 v 17:18 | Karma článku: 24.56 | Přečteno: 771 | Diskuse

Pavel Král

Jak získat dvojnásobný díl dědictví?

„Tobě dávám o jeden díl víc než tvým bratrům; ...“ Když jsem o této větě přemýšlel, tak se mi hned rozběhly myšlenky k dvojnásobnému dílu. Vzpomněl jsem si na proroka Elíšu, jak žádal Eliáše o dvojnásobný díl. 2 Královská 2:9

26.3.2023 v 13:00 | Karma článku: 5.40 | Přečteno: 187 | Diskuse

Josef Zbořil

Anekdoty spisovatele a profesora MUDr. Josefa Thomayera nejen o „středočeské zblbělosti“

Prof. MUDr. Josef Thomayer (1853-1927) byl významný český lékař, narozený na Domažlicku, který se vedle tvoření lékařského názvosloví a psaní populárně-vědeckých knih zabýval i literární tvorbou.

25.3.2023 v 12:06 | Karma článku: 18.05 | Přečteno: 446 | Diskuse

Daniel Trojan

Recenze filmu Nezvěstná - 67,5 %

Matka se svým přítelem zmizela během dovolené v daleké Kolumbii. Její dcera se proto pouští do vyšetřování, při kterém musí využít všechny možnosti internetu a dnešní moderní techniky, jelikož samotná destinace je mimo její dosah.

24.3.2023 v 19:00 | Karma článku: 5.47 | Přečteno: 102 | Diskuse

Richard Mandelík

Markéta Janoušková ze soudobého soudku

21. března se za podpory Nadačního fondu Viktora Kalabise a Zuzany Růžičkové v rámci výzvy Kalabis 100, Dwight and Ursula Mamlok Stiftung a za podpory Česko-německého fondu budoucnosti v Dvořákově muzeu dává zajímavý koncert.

24.3.2023 v 7:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 56 | Diskuse
Počet článků 15 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1046
Žurnalistiku jsem studovala, abych se zdokonalila, politologii abych se zorientovala, a teď se to pokouším dát dohromady. K tomu si přimíchávám fotografování metodou pokus omyl a cestuji, abych měla co fotit. Bez sportu by mi mozek brzy vynechával, bez knížek by byl můj život ochuzený a bez přátel nudný. Studium: Mediální studia a žurnalistika na Masarykově univerzitě v Brně Zaměstnání: Odpovědná redaktorka a PR specialista v Kulturním centru Turnov

Nervozita roste. Padající Deutsche Bank stáhla dolů korunu i pražskou burzu

Od záchrany problémové švýcarské banky Credit Suisse ještě neuplynul ani týden a investoři opouštějí další potenciální...

Herečka Jenovéfa Boková porodila, z Witowské je nevlastní babička

Jenovéfa Boková a její partner Adam Kolář v pátek odpoledne potvrdili, že herečka a hudebnice už porodila a šťastní...

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

Tom Cruise se dcerou Suri pyšnil. Už ho neviděla deset let, míří na vysokou

Tom Cruise se od roku 2006 do roku 2013 rád ukazoval na veřejnosti s dcerou Suri v náručí. Před deseti lety však ze...

Paltrowová si po srážce na lyžích myslela, že jde o sexuální útok

Herečka Gwyneth Paltrowová (50) v pátek opět vypovídala před soudem v případu údajného neposkytnutí první pomoci...