Úterý 28. března 2023, svátek má Soňa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 28. března 2023 Soňa

In Nomine Sanguinis zase tak krvavé není

22. 11. 2014 16:01:55
Miroslav Žamboch přišel s něčím, co už tady bylo a překvapil naprosto neočekávaným zpracováním. In Nomine Sanguinis není hloubkovou sondou do života upírů a vlkodlaků, i když celá knížka vlastně není o ničem jiném než klanovém boji. Jak by řekli zarytí fanoušci žánru: Kulhánek to není, ale jinak dobrý.

„Boj upírů a vlkodlaků je hodně brakové a hodně provařené téma, v životě jsem ho však neviděl zpracované tak, aby mě uspokojilo, aby mě příběh bavil,“ píše o své novince sám autor. Problémem je, že ani on ale nastíněný problém nevyřešil. Jeho příběh se totiž vlastně ani tak moc netýká upírů a vlkodlaků, mohli by to být stejně dobře elitní vojáci a zombie bojovníci nebo kdokoli jiný. Podstatné je to, že na jedné straně stojí příslušník klanu, který je v ohrožení a na druhém mnohem silnější a zákeřnější klan jiné rasy. Že ti zlí jsou zrovna upíři, proti kterým stojí v nevýhodě vlkodlaci, není moc důležité. Žamboch se nepouští do vykreslování detailů ze života ani jedné rasy, čtenář se bezpečně dozví jen to, že vlkodlaci jsou odolní, ale smrtelní a u upírů je to podobné, jen ta smrtelnost není úplně jistá.

Bezchybné akční scény brzdí pomalý příběh

V současném českém žánru na pomezí sci-fi a fantazy se asi žádný autor nevyhne srovnání s Jiřím Kulhánkem. Fanoušci mu říkají bůh a tohle přirovnání je do jisté míry pravdivé. Jeho styl, příběhy, postavy, spád děje a všechno to kolem je v porovnání s ostatními prostě o krok napřed. Žamboch se v In Nomine Sanguinis Kulhánkovi velmi přibližuje v akčních scénách, které jsou perfektně propracované, svižné a téměř dokonalé. Vytknout nelze ani preciznost při popisu prostředí Beskyd, čtenář se nemusí příliš snažit a duchem se ocitne ve vlhkých lesích a strmých kopcích, našlapuje po jehličí a vidí pasoucí se ovce.

Je škoda, že se nepodařilo dotáhnout do větších detailů děj a psychologii postav. Příběh je ve své podstatě dost monotónní a předvídatelný. Začne to bitkou, následuje rekonvalescence, plánování útoku, zase bitka. Tuhle linii nenaruší v podstatě nic, pak se děj místy prostě zbytečně táhne. Stejně tak o postavách se toho příliš nedozvíme. Hlavní hrdina Oziáš Jiří Rys se s některými svými pohnutkami svěří, o jeho dvou krásných spolubojovnicích se toho ale příliš nedozvíme.

Za při nejlepším nešťastné se dá označit ukončení celé knihy. Na poslední stránce si čtenář musí říct, že asi chybí poslední kapitola. Nebo to má být příprava terénu na další díl? Těžko říct.

Bude další díl?

Shrnuto podtrženo je In Nomine Sanguinis dobrá novinka, která fanouškům kvalitně vyplní čekání na dalšího Kulhánka. Při čtení dojde na akci, spoustu zbraní, velkolepé souboje, občas i na šílené napětí a nervy k prasknutí. Přesto je ale vlastně od začátku jasné, jak to dopadne. Chybí moment překvapení, nějakého náhlého zvratu, který je s tímto žánrem neodmyslitelně spjatý. Ale na druhou stranu, jestli je tohle příprava na nějaké velkolepé vyvrcholení v dalším dílu, tak se nejspíš máme na co těšit. Protože takový vlkodlak zkřížený s upírem, to už zní hodně slibně. A k tomu dvě ženské, jedna svůdná a sexy, druhá tajemně přitažlivá, každá z jiného klanu, to zavání velkým průšvihem.

Autor: Adéla Ištvánková | sobota 22.11.2014 16:01 | karma článku: 6.32 | přečteno: 306x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Kultura

Ladislav Kolačkovský

Pořad Modrá krev a neexistující rytířství současné rodiny Stránských

I tento článek musím věnovat další hrubé chybě v díle pořadu Modrá krev. Pan režisér Jiří Stránsky byl bezpochyby rytířem ducha, ale ani jemu, ani jeho rodině by žádné rytířské tituly nenáležely ani za existence monarchie.

26.3.2023 v 17:18 | Karma článku: 24.42 | Přečteno: 770 | Diskuse

Pavel Král

Jak získat dvojnásobný díl dědictví?

„Tobě dávám o jeden díl víc než tvým bratrům; ...“ Když jsem o této větě přemýšlel, tak se mi hned rozběhly myšlenky k dvojnásobnému dílu. Vzpomněl jsem si na proroka Elíšu, jak žádal Eliáše o dvojnásobný díl. 2 Královská 2:9

26.3.2023 v 13:00 | Karma článku: 5.40 | Přečteno: 186 | Diskuse

Josef Zbořil

Anekdoty spisovatele a profesora MUDr. Josefa Thomayera nejen o „středočeské zblbělosti“

Prof. MUDr. Josef Thomayer (1853-1927) byl významný český lékař, narozený na Domažlicku, který se vedle tvoření lékařského názvosloví a psaní populárně-vědeckých knih zabýval i literární tvorbou.

25.3.2023 v 12:06 | Karma článku: 18.05 | Přečteno: 445 | Diskuse

Daniel Trojan

Recenze filmu Nezvěstná - 67,5 %

Matka se svým přítelem zmizela během dovolené v daleké Kolumbii. Její dcera se proto pouští do vyšetřování, při kterém musí využít všechny možnosti internetu a dnešní moderní techniky, jelikož samotná destinace je mimo její dosah.

24.3.2023 v 19:00 | Karma článku: 5.47 | Přečteno: 102 | Diskuse

Richard Mandelík

Markéta Janoušková ze soudobého soudku

21. března se za podpory Nadačního fondu Viktora Kalabise a Zuzany Růžičkové v rámci výzvy Kalabis 100, Dwight and Ursula Mamlok Stiftung a za podpory Česko-německého fondu budoucnosti v Dvořákově muzeu dává zajímavý koncert.

24.3.2023 v 7:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 56 | Diskuse
Počet článků 15 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1046
Žurnalistiku jsem studovala, abych se zdokonalila, politologii abych se zorientovala, a teď se to pokouším dát dohromady. K tomu si přimíchávám fotografování metodou pokus omyl a cestuji, abych měla co fotit. Bez sportu by mi mozek brzy vynechával, bez knížek by byl můj život ochuzený a bez přátel nudný. Studium: Mediální studia a žurnalistika na Masarykově univerzitě v Brně Zaměstnání: Odpovědná redaktorka a PR specialista v Kulturním centru Turnov

Nervozita roste. Padající Deutsche Bank stáhla dolů korunu i pražskou burzu

Od záchrany problémové švýcarské banky Credit Suisse ještě neuplynul ani týden a investoři opouštějí další potenciální...

Herečka Jenovéfa Boková porodila, z Witowské je nevlastní babička

Jenovéfa Boková a její partner Adam Kolář v pátek odpoledne potvrdili, že herečka a hudebnice už porodila a šťastní...

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

Tom Cruise se dcerou Suri pyšnil. Už ho neviděla deset let, míří na vysokou

Tom Cruise se od roku 2006 do roku 2013 rád ukazoval na veřejnosti s dcerou Suri v náručí. Před deseti lety však ze...

Paltrowová si po srážce na lyžích myslela, že jde o sexuální útok

Herečka Gwyneth Paltrowová (50) v pátek opět vypovídala před soudem v případu údajného neposkytnutí první pomoci...