Úterý 28. března 2023, svátek má Soňa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 28. března 2023 Soňa

Recenze: "Nejezte blbě!" je vtipným okénkem do dnešní gastronomie

14. 10. 2014 19:16:23
Soubor glos Pavla Maurera sice ve svém názvu naznačuje mravokárný a vzdělávací charakter, jde ale spíš o veselé a zajímavé čtení o jídle pro jídlo a k jídlu. "Nejezte blbě!" není kniha s obsáhlým návodem a podrobnými radami, jak změnit jídelníček a životní styl. Spíš je to zamyšlení nad vším, co ke gastronomii patří v nejširším slova smyslu.

Kniha "Nejezte blbě!" je souborem glos, které týden co týden Pavel Maurer šíří éterem prostřednictvím svého pořadu na Radiožurnálu. Jako známý český propagátor kvalitního jídla a gastronomický kritik se v nich dotýká všech témat, která nějakým způsobem souvisí s jídlem.

Zajímavosti a obyčejný život

Nemusí jít vždy jen o naše stravovací návyky či kvalitu potravin. Skutečností, které Pavel Maurer dokáže spojit s tématem gastronomie je široké spektrum. Ve svých glosách mluví o bio potravinách, dobrých a špatných restauracích, vysvětluje složité pojmy, pořádá krátké exkurze do historie a mezi zajímavosti a vše propojuje s veselými každodenními historkami ze svého osobního života.

Člověk tak hned v úvodu zjistí, že špagety uvařené al dente nejsou jen snobským výmyslem zhýčkaných Italů. Mají totiž nižší glykemický index než ty rozvařené, a proto jsou lépe stravitelné. Pozorný čtenář se ale dozví i o historickém původu vidličky nebo o gastronomických anomáliích na obrazu Poslední večeře Páně. Mezitím stihne autor zavzpomínat na dobroty ze studentských let či kousavě okomentovat aktuální dění ve společnosti.

Dobré restaurace, kvalita jídla a trendy ve světě

Hlavními tématy glos jsou ale v podstatě tři oblasti - restaurace a jejich úroveň, kvalitní potraviny a gastronomické trendy. Jednotlivé krátké články jsou seřazeny v knize tak, aby se čtenář nestihl nudit nebo nečetl podobná témata hned za sebou. Jde o takový koktejl kritiky, vtipu, všedního života. Občas to bere autor všechno až moc vážně, jindy trochu dojímá, ale převážně lehce a s elegancí glosuje všechno, co ho při jeho gastronomické cestě životem potká.

Kdo se postupně pročte celou knihu dostane například celkem kompletní návod na to, jak si vybrat opravdu dobrou restauraci. "Buďte stejně opatrní a důslední, jako když si kupujete televizi nebo nové auto. Je to neméně důležité rozhodnutí, možná dokonce důležitější," píše v jednom svém článku Maurer.

Restaurace by vám podle známého českého kulinářského kritika měla vonět, lahodit sluchu, být příjemná po hmatu a všimnout byste si měli i jak je prostřeno a chuť jídla by pak už měla vaše dojmy jen potvrdit. Maurer se ovšem často kriticky opírá do úrovně personálu v českých restauracích, která je podle jeho glos vcelku tristní.

Jak je to s dýškem a proč nejsou Češi úplně marní

Z glos se také dozvíte, že Pavel Maurer dává dýško jen, když je spokojený a proč nemá rád pracovní obědy. Nakonec pak ještě zjistíte, že neobdivuje jen francouzskou a španělskou kuchyni, ale i my Češi máme za sebou v gastronomii hned několik úspěchů.

Kniha "Nejezte blbě!" předpokládá inteligentního čtenáře, nesnaží se poučovat, vyučovat ani jinak otravovat pohodové čtení. Člověk se z ní dozví, že je při sestavování jídelníčku v podstatě potřeba věřit selskému rozumu, dávat přednost regionálním a farmářským surovinám a že jídlo by ho mělo v první řadě těšit.

Spíš než návod najdete v této knize zajímavé čtení, jehož společným jmenovatelem je jídlo a mezi řádky se dá najít i mnoho gastronomických mouder.

"Nejezte blbě!" je možné si koupit i v eshopu Knihy.iDnes.cz.

Autor: Adéla Ištvánková | úterý 14.10.2014 19:16 | karma článku: 7.69 | přečteno: 682x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Kultura

Ladislav Kolačkovský

Pořad Modrá krev a neexistující rytířství současné rodiny Stránských

I tento článek musím věnovat další hrubé chybě v díle pořadu Modrá krev. Pan režisér Jiří Stránsky byl bezpochyby rytířem ducha, ale ani jemu, ani jeho rodině by žádné rytířské tituly nenáležely ani za existence monarchie.

26.3.2023 v 17:18 | Karma článku: 24.42 | Přečteno: 771 | Diskuse

Pavel Král

Jak získat dvojnásobný díl dědictví?

„Tobě dávám o jeden díl víc než tvým bratrům; ...“ Když jsem o této větě přemýšlel, tak se mi hned rozběhly myšlenky k dvojnásobnému dílu. Vzpomněl jsem si na proroka Elíšu, jak žádal Eliáše o dvojnásobný díl. 2 Královská 2:9

26.3.2023 v 13:00 | Karma článku: 5.40 | Přečteno: 187 | Diskuse

Josef Zbořil

Anekdoty spisovatele a profesora MUDr. Josefa Thomayera nejen o „středočeské zblbělosti“

Prof. MUDr. Josef Thomayer (1853-1927) byl významný český lékař, narozený na Domažlicku, který se vedle tvoření lékařského názvosloví a psaní populárně-vědeckých knih zabýval i literární tvorbou.

25.3.2023 v 12:06 | Karma článku: 18.05 | Přečteno: 446 | Diskuse

Daniel Trojan

Recenze filmu Nezvěstná - 67,5 %

Matka se svým přítelem zmizela během dovolené v daleké Kolumbii. Její dcera se proto pouští do vyšetřování, při kterém musí využít všechny možnosti internetu a dnešní moderní techniky, jelikož samotná destinace je mimo její dosah.

24.3.2023 v 19:00 | Karma článku: 5.47 | Přečteno: 102 | Diskuse

Richard Mandelík

Markéta Janoušková ze soudobého soudku

21. března se za podpory Nadačního fondu Viktora Kalabise a Zuzany Růžičkové v rámci výzvy Kalabis 100, Dwight and Ursula Mamlok Stiftung a za podpory Česko-německého fondu budoucnosti v Dvořákově muzeu dává zajímavý koncert.

24.3.2023 v 7:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 56 | Diskuse
Počet článků 15 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1046
Žurnalistiku jsem studovala, abych se zdokonalila, politologii abych se zorientovala, a teď se to pokouším dát dohromady. K tomu si přimíchávám fotografování metodou pokus omyl a cestuji, abych měla co fotit. Bez sportu by mi mozek brzy vynechával, bez knížek by byl můj život ochuzený a bez přátel nudný. Studium: Mediální studia a žurnalistika na Masarykově univerzitě v Brně Zaměstnání: Odpovědná redaktorka a PR specialista v Kulturním centru Turnov

Nervozita roste. Padající Deutsche Bank stáhla dolů korunu i pražskou burzu

Od záchrany problémové švýcarské banky Credit Suisse ještě neuplynul ani týden a investoři opouštějí další potenciální...

Herečka Jenovéfa Boková porodila, z Witowské je nevlastní babička

Jenovéfa Boková a její partner Adam Kolář v pátek odpoledne potvrdili, že herečka a hudebnice už porodila a šťastní...

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

Tom Cruise se dcerou Suri pyšnil. Už ho neviděla deset let, míří na vysokou

Tom Cruise se od roku 2006 do roku 2013 rád ukazoval na veřejnosti s dcerou Suri v náručí. Před deseti lety však ze...

Paltrowová si po srážce na lyžích myslela, že jde o sexuální útok

Herečka Gwyneth Paltrowová (50) v pátek opět vypovídala před soudem v případu údajného neposkytnutí první pomoci...