Úterý 28. března 2023, svátek má Soňa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 28. března 2023 Soňa

Ze Souše na Smědavu na in-line bruslích? Jen pro trénované blázny

21. 07. 2014 16:08:08
Vhodných tras pro in-line bruslaře je v našich horách pomálu. Proto srdce zaplesá, když se na internetu dočtete, že od vodní nádrže Souš v Jizerských horách se dá na kolečkových bruslích dojet pohodlně až k horské chatě Smědava. Je sice pravda, že je to možné, ale užijí si to asi jen trénovaní sportovci.

Adéla Beranová

Při příjezdu k Souši narazíte na malé parkoviště, kde se můžete přezout do bruslí a vyrazit. Cesta na Smědavu je dlouhá asi 8 km, což by vydalo i s návratem na příjemný výlet. Jenže to by nesměla silnice začít asi v polovině nekonečně stoupat.

Povrch perfektní, provoz už tolik ne

Je potřeba podotknout, že povrch je pro in-line brusle naprosto ideální - jemný asfalt bez sebemenších hrbolů či děr, ani na kamínky či větvičky a jiný nepořádek není snadné narazit. Mírnou nevýhodou je, že na silnici se kromě bruslařů a cyklistů proplétají do hor i auta. Není jich však tolik, že by to bylo nepohodlné.

Náročné stoupání, nudné klesání

Problémem je ale výškový profil trasy. Dokud se silnice kroutí kolem přehrady, jde o velmi příjemnou vyjížďku, pak ale začne stoupat a už nepřestane. Věřím, že na kole jde o mírný a pohodový kopec, pro průměrného bruslaře ale zdaleka takový není. Člověk na in-linech se tu skutečně zapotí, k vylepšení fyzičky je to trasa naprosto ideální, na příjemný výlet už tolik ne.

Ke Smědavě se pak sjíždí asi kilometr z kopce, takže chuť na dobrý oběd či jiné občerstvení musí být opravdu velká, když si člověk uvědomí, že bude muset stejnou trasou zase zpátky. Sjíždění je zpět je trochu zdlouhavé a bruslař musí umět dost dlouho a bezpečně brzdit.

Pro cyklisty snová trasa

Výlet může zachránit asi jen občasný výhled na krásné panorama hor či příjemný horský vzduch. V přehradě se koupat nesmí a vodní hladinu spatříte jen s dobrým zrakem skrze stromy. Ovšem na kole to musí být zážitek opravdu nádherný, ze Smědavy se dá pokračovat různými směry a nadšených cyklistů tu potkáte hodně.

Autor: Adéla Ištvánková | pondělí 21.7.2014 16:08 | karma článku: 6.72 | přečteno: 517x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Cestování

Martin Vlasák

Obrázky z Indie: II. Pevnost Ambér (Make a gula gula)

Všichni mi doporučovali, abych se na návštěvu Indie dobře připravil. Nic jsem tedy nepodcenil, zjišťoval jsem informace, četl knihy, sledoval videa. Přesto byl můj první dojem z této země šok...

27.3.2023 v 14:45 | Karma článku: 10.21 | Přečteno: 159 | Diskuse

Martin Faltýn

5 týdnů dovolené v Asii čili blázinec – 4

Je vedle každý, kdo by si myslel, že se necháme odradit od dalších dobrodružství takovou maličkostí jako zabloudit v megapoli Singapur. I průšvihy si vyberou oddechový čas... a pak si tu pohodu užíváte naplno a dvojnásobně.

27.3.2023 v 8:08 | Karma článku: 14.66 | Přečteno: 304 | Diskuse

Josef Géba

Zápisky z Holandska 8: Holandsko zábavné!

Poprvé jsem se s tou pravou holandskou zábavou setkal v září, roku 2013, když jsem se proplétal barevně nasvětlenými ulicemi města Enschede.

25.3.2023 v 13:00 | Karma článku: 14.22 | Přečteno: 331 | Diskuse

Martin Faltýn

5 týdnů dovolené v Asii čili blázinec – 3

Pět týdnů zčásti v Singapuru a po vybraných místech Malajsie - zpětně zjišťuji, že buď jsem dobrodruh, a nebo praštěný. Pravda je taková, že sám bych tu cestu nepodnikl. Dělal jsem doprovod, ale to se do blázince taky počítá.

24.3.2023 v 8:08 | Karma článku: 17.02 | Přečteno: 372 | Diskuse

Stanislava Bezděčková

Azurové cesty 3. Saint-Paul de Vence

Zaručeně účinných rad, jak se naučit cizí jazyk je nespočet a jednou z nich je i poslech písniček. U mě tahle rada zafungovala natolik, že francouzsky sice mluvím poskrovnu, zato si ale zpívám. Například o Saint-Paul de Vence...

22.3.2023 v 21:54 | Karma článku: 12.12 | Přečteno: 215 |
Počet článků 15 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1046
Žurnalistiku jsem studovala, abych se zdokonalila, politologii abych se zorientovala, a teď se to pokouším dát dohromady. K tomu si přimíchávám fotografování metodou pokus omyl a cestuji, abych měla co fotit. Bez sportu by mi mozek brzy vynechával, bez knížek by byl můj život ochuzený a bez přátel nudný. Studium: Mediální studia a žurnalistika na Masarykově univerzitě v Brně Zaměstnání: Odpovědná redaktorka a PR specialista v Kulturním centru Turnov

Nervozita roste. Padající Deutsche Bank stáhla dolů korunu i pražskou burzu

Od záchrany problémové švýcarské banky Credit Suisse ještě neuplynul ani týden a investoři opouštějí další potenciální...

Herečka Jenovéfa Boková porodila, z Witowské je nevlastní babička

Jenovéfa Boková a její partner Adam Kolář v pátek odpoledne potvrdili, že herečka a hudebnice už porodila a šťastní...

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

Tom Cruise se dcerou Suri pyšnil. Už ho neviděla deset let, míří na vysokou

Tom Cruise se od roku 2006 do roku 2013 rád ukazoval na veřejnosti s dcerou Suri v náručí. Před deseti lety však ze...

Paltrowová si po srážce na lyžích myslela, že jde o sexuální útok

Herečka Gwyneth Paltrowová (50) v pátek opět vypovídala před soudem v případu údajného neposkytnutí první pomoci...