Úterý 28. března 2023, svátek má Soňa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 28. března 2023 Soňa

Romové se jen tak nesvezou

5. 11. 2013 13:44:05
Účinný nástroj proti „černým“ pasažérům vymyslel nejmenovaný řidič tramvaje v Brně. Jeho způsob kontroly by mohl snadno ušetřit dopravnímu podniku spoustu peněz a vymýtit nepoctivé cestující z veřejné dopravy. Stačí, aby řidič občas vylezl ze své kukaně. Nutno ale říct, že například cesta po Cejlu by se mohla občas protáhnout.

Vypadalo to zprvu jako běžná ranní cesta do školy. Nastoupila jsem na zastávce Mostecká do šaliny číslo čtyři a čekala klidnou cestu, šeredně jsem se zmýlila. Hned na další zastávce nastoupili cestující, ale zároveň vylezl řidič a z reproduktorů se ozvalo: „Předložte prosím cestovní průkazy.“ Řidič šel cíleně ke čtyřem nepříliš movitě vypadajícím cestujícím. „Jízdenky nemáme,“ sdělili mu. „Chcete si je u mě koupit?“ „Ne.“ „Tak si vystupte.“ Konverzace mezi provinilci a řidičem byla krátká, nicméně účinná.

Situace se opakovala každou další zastávku. Řidič se s jistotou zaměřoval na pasažéry tmavší barvy pleti, kterých je na nepřizpůsobivě proslulém Cejlu dostatek. Netrefil se jenom jednou. Vždy vyžádal cestovní průkaz a pokaždé „černého“ pasažéra objevil a vykázal. „Dneska zadarmo nejezdíme,“ zdůvodňoval své chování poněkud rozlícený řidič.

V srdci Cejlu, na zastávce Körnerova, přišly drobné potíže. Jeden velice sebevědomý, leč neukázněný pasažér vypadal, že je dost chytrý na to, aby si začal stěžovat na rasovou diskriminaci. A tak řidič zkontroloval i dva cestující z většinové společnosti. Za rasově motivovaný se proto jeho postup rozhodně označit nedá.

Šalina měla zpoždění jen jednu minutu, řidič byl tedy nejen efektivní, ale i rychlý. Nejsem si jistá, jestli jeho chování způsobila nějaká konkrétní příhoda tohoto rána, nebo je to jeho běžný pracovní výkon. Nicméně dávám klobouk dolů a palec nahoru. Víc takových oddaných zaměstnanců a brněnská hromadná doprava bude nejčistší v zemi, rozuměj oproštěná od nepoctivých cestujících.

Autor: Adéla Ištvánková | úterý 5.11.2013 13:44 | karma článku: 44.32 | přečteno: 5768x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Společnost

Ladislav Pokorný

Marek Benda by měl být ústavním soudcem! Společnost mu to dluží

Prezident Pavel bude letos nominovat sedm ústavních soudců, které následně musí schválit Senát. A ve veřejnosti i v odborných kruzích se už skloňuje jméno horkého favorita Marka Bendy. Jde o kandidáta, kterého nelze než podpořit.

28.3.2023 v 9:49 | Karma článku: 17.10 | Přečteno: 163 | Diskuse

Filip Vracovský

Vaše dítě do našeho Bistra nepustíme.....

Dnešní doba je taková doba právová.... O svá práva se umí přihlásit každý. O tom, že jsou propojená na straně druhé i s povinností, už slyšíme často neradi....

28.3.2023 v 8:29 | Karma článku: 29.17 | Přečteno: 917 | Diskuse

Karel Kužel

Časová subsidiarita

Subsidiarita je pojem, kterým se ráda a často ohání většina představitelů Evropské Unie. Není to jejich vynález, i jiné fungující instituce ji nejen vyznávají, ale dokonce opravdu praktikují.

28.3.2023 v 8:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 106 | Diskuse

Pavel Chalupský

Švejkovo jinotaje, aneb historie se stále opakuje.

Kdepak Švejk, na toho si nepřijdou. Ani páni z policejního ředitelství. A že tam jsou páni detektivové, kteří mají za tý války mimo psaní vyhlášek, chytání kapsářů, kasařů a prodejných děvčat, zjišťovat nálady obyvatel.

28.3.2023 v 7:23 | Karma článku: 8.84 | Přečteno: 116 | Diskuse

Václav Trojan

Krása klidného čtení

V rakouské horské vesnici obklopené horami se zbytky sněhu mne během blížícího se večera napadá, zdali dnešní děti budou umět v klidu a se skutečným porozuměním číst delší text.

28.3.2023 v 5:55 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 71 | Diskuse
Počet článků 15 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1046
Žurnalistiku jsem studovala, abych se zdokonalila, politologii abych se zorientovala, a teď se to pokouším dát dohromady. K tomu si přimíchávám fotografování metodou pokus omyl a cestuji, abych měla co fotit. Bez sportu by mi mozek brzy vynechával, bez knížek by byl můj život ochuzený a bez přátel nudný. Studium: Mediální studia a žurnalistika na Masarykově univerzitě v Brně Zaměstnání: Odpovědná redaktorka a PR specialista v Kulturním centru Turnov

Nervozita roste. Padající Deutsche Bank stáhla dolů korunu i pražskou burzu

Od záchrany problémové švýcarské banky Credit Suisse ještě neuplynul ani týden a investoři opouštějí další potenciální...

Herečka Jenovéfa Boková porodila, z Witowské je nevlastní babička

Jenovéfa Boková a její partner Adam Kolář v pátek odpoledne potvrdili, že herečka a hudebnice už porodila a šťastní...

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

Tom Cruise se dcerou Suri pyšnil. Už ho neviděla deset let, míří na vysokou

Tom Cruise se od roku 2006 do roku 2013 rád ukazoval na veřejnosti s dcerou Suri v náručí. Před deseti lety však ze...

Paltrowová si po srážce na lyžích myslela, že jde o sexuální útok

Herečka Gwyneth Paltrowová (50) v pátek opět vypovídala před soudem v případu údajného neposkytnutí první pomoci...